f

Telefon Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım

Ücretsiz Danışma ve Saç Analizi

  • iletisim-butonlar
  • iletisim-butonlar
  • iletisim-butonlar
  • iletisim-butonlar
  • iletisim-butonlar

Hastalıklar Kalıcı Saç Kayıplarına Neden Olur mu?

Hastalıklar Kalıcı Saç Kayıplarına Neden Olur mu?


Koroner Kalp Hastalıkları Ve Kalıcı Saç Kayıpları Arasında Bir Bağlantı Var Mı?


Kalıcı saç kayıpları konusunda yapılan araştırmalarda, sorunun temelinde birçok farklı sebeple karşılaşılmıştır. Stres, genetik faktörler vs bu sebeplerin en bilinenleridir. Ancak son dönemlerde Tokyo Üniversitesi tarafından ve 37 bin kişi üzerinde yapılan araştırma sonuçlarında enteresan bir sonuca ulaşılmıştır.


Saç kayıpları yaşayan kişilerin % 32 oranında koroner kalp rahatsızlığı olduğu tespit edilmiştir ve kişiler bu sonuçlar ekseninde kellik durumlarına göre sınıflandırılmıştır. Hiç dökülme sorunu ile karşılaşmamış olanlar, önden açılma, üst ve tepe bölgesi açılmaları ve bunların yanı sıra kombine dökülmeler olarak değerlendirilmeye alınmışlardır.


Bu sınıflandırmalar arasında koroner kalp rahatsızlığı ile yüksek oranda ilişkilendirilen grup; üst ve tepe bölgesinden dökülme yaşayan kişiler olmuştur ve bu kişiler koroner kalp rahatsızlığı bakımından yüksek riskli grup olarak nitelendirilmiştir. Bunun yanı sıra ön taraflardan saç kayıpları yaşayanlar ise herhangi bir risk grubuna dahil olmamıştır.


Bu Bağlantının Sebepleri

Yapılan araştırma sonuçları göz önünde tutularak, yeni bir araştırma konusunda belirlenmiş ve bu bağlantının sebepleri üzerine bir çalışma başlatılmıştır. Bu çalışma sonucunda görülmüştür ki; erkeklik hormonlarına karşı hissedilen aşırı duyarlılık, diyabetin ilk aşaması olarak kabul edilen insülin direnci, kan damarları üzerinde oluşmaya başlayan enflamasyon sorunu ve testesterona karşı yüksek hassasiyet konuları görünen bağlantının nedenleri arasında sayılabilmektedir. Tüm bu nedenler hem kalp hastalıklarını hem de kellik sorunlarını tetiklemektedir denilenilmektedir.


Dökülme Oranları Ve Kalp Hastalığı Riskleri

Yapılan araştırma sırasında saç dökülmelerinin, dökülme oranlarına göre sınıflandırıldığına değinmiştik daha önce. Araştırma sırasında; ön, tepe ve üst bölgelerde dökülme sorunu yaşayan deneylerde, saçlı kişiler ile yapılan karşılaştırma sonuçlarına göre bu denekler %69 oranında daha fazla koroner kalp rahatsızlığı riski taşımaktadır.


Sadece üst ve tepe bölgesinde dökülme yaşayan deneklerde ise belirlenen oran; %52 ye kadar düşmekte ve en az oran %22 ile sadece ön tarafta kellik sorunu yaşayanlarda görülmektedir. Buradan çıkarılan bir başka sonuçta, araştırma oranlarında da görüldüğü gibi saç dökülme yüzdeleri arttıkça hastalık riski de artmaktadır.


Yani kellik oranının yükselmesi demek, kardiyovasküler hastalık riskinin de artması anlamına gelmektedir. Buradan çıkarılan sonuçlara göre, saç dökülmesi yaşayan kişilerin yoğun estetik kaygı yaşadıkları görünür. Ancak bu estetik kaygı sırasında oluşabilecek riskli durumlar ihmal edilebilmektedir.


Aslı Tarcan Hair Clinic uzmanları olarak bızler bu konuda herhangi bir sorun yaşamamanız adına ihmal etmeden tüm sağlık kontrollerinizi tamamlamanızı öneriyoruz.

Garantili ve Kaliteli Saç Ekim Hizmeti ! Maksimum Greft, Fue ya da DHI Tekniği, Prp tedavisi, Vip Transfer ve 5 Yıldız Otel hizmeti.

Ücretsiz Danışma ve Saç Analizi


logo
Aslı Tarcan Hair Clinic
X