f

Telefon Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım

Ücretsiz Danışma ve Saç Analizi

  • iletisim-butonlar
  • iletisim-butonlar
  • iletisim-butonlar
  • iletisim-butonlar
  • iletisim-butonlar

Saç Dökülmesi Çeşitleri Nelerdir

Saç Dökülmesi Çeşitleri Nelerdir?

Saç dökülmesi son dönemlerde oldukça sık rastlanan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Konu ile ilgili bir çok sebep ön görülebileceği gibi en sık rastlananı ise şüphesiz ki, strestir. Çağımızın hastalığı olarakta nitelendirilen stres, saç dökülmelerinde de baş rolü oynamaktadır. Günümüzde geldiğimiz nokta da, saç ekim teknikleri ile saç dökülmesi sorunlarınız kolayca ortadan kaldırılsa bile, yine de her dökülme sonrasında başvurulması gereken ilk tercih değildir.

Dolayısı ile her saç dökülmesi sorununda saç ekim operasyonları uygulanamamaktadır. Yani her saç dökülmesi, her saç ekimi uygulaması için uygun bulunamayabilmektedir. Kimlerin saç ekim uygulamasından yararlanabileceğine dair belirlemelerde, saç dökülmesinin hangi çeşit olduğu oldukça önemli bir kriterdir.

Bazı durumlarda yaşanan saç dökülmelerinde yoğun bir şekilde yaşansa dahi, geçici ve kısa süreli olabilmektedir. Bu tarz durumlar yaşandığında saç ekimi yapmanın herhangi bir mantığı bulunmamaktadır. Öncelikle yapılması gereken danışanın saç dökülmesi teşhisinin doğru bir şekilde konulabilmesidir. Yaşanan bazı sağlık sorunları, hastalıklar veya stres kaynaklı yaşanan saç dökülmelerinde; saç ekim uygulamalarından önce farklı tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Bu tedavi yöntemleri yine uzmanlar eşliğinde başlanmalı ve devam ettirilmelidir. Bu konu ile ilgili gerekli tüm açıklamaları ve desteği Aslı Tarcan Hair Clinic merkezimizin, değerli uzmanları sayesinde edinebilirseniz.

Kalıcı Saç Dökülme Çeşitleri

Kalıcı saç dökülme çeşitlerini değerlendirdiğimizde, karşımıza 3 çeşit saç kaybı çıkmaktadır.

Erkek tipi saç dökülmesi,
Kadın tipi saç dökülmesi,
Bölgesel dökülme olarak gruplandırdığımız dökülme çeşitleri arasında ise, en çok karşımıza çıkan erkek tipi dökülmeler olmaktadır.

Erkek Tipi Dökülmeler: Saç ekimi uygulamaları yapılırken en kolay şekilde uygulanabilir ve iyi sonuç alınan saç dökülmeleridir. Bu saç dökülme çeşidi kalıcı bir durumdur ve günümüzde alınabilecek en iyi performas saç ekim uygulamalarıdır. İsim olarak her ne kadar erkekleri yansıtsa da aslında Kadınlarda da sıkça karşılaştığımız bir dökülmedir.

Kadın Tipi Dökülmeler: Bu tür dökülmeler de yine kadınlar ile birlikte erkeklerde de sıkça karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu saç kayıplarında maalesef ki saç ekim yöntemleri çok başarılı sonuçlar verememektedir. Bu saç dökülmesi şekline sahip kişilerde uygulama yöntemi tamamen uzman görüşü ve saç analizi ile ve belirlenebilmektedir.

Bölgesel Dökülmeler: Bölgesel dökülmeler konusunda da çeşitli uygulamalar mevcuttur. Bazı durumlarda saç ekimi uygulamaları oldukça yüksek performans sağlarken, bazen de istenilen sonuç alınamamaktadır. Bu nokta da yine uzman desteği almak danışanlar açısından oldukça faydalı olacaktır.

Çünkü bölgesel dökülme konusunda, dökülmenin ne tür bir sorundan kaynaklanıyor olduğu önemli bir ayrıntıdır. Bazen genetik veya strese bağlı sebepler ile saç kayıpları yaşanırken, bazen de sonradan oluşan çevresel etmenler dolayısı ile saç kayıpları oluşabilmektedir. Örneğin ağır yanık vakaları vs gibi. Bu durumlarda saç ekim işlemi öncesinde farklı testler uygulanması gerekebilmektedir. Bu test sonuçlarına göre uygun tedavi seçenekleri tercihinize sunulacaktır.

SAÇ DÖKÜLMELERİ GENETİK MİDİR?

Bazı durumlar bazı bölgelerde ya da ülkelerde çok daha sık görünen sorunlar haline gelmektedir. Ne demek istediğimizi az sonra vereceğimiz örnek ile çok daha rahat algılayabileceksiniz. Mesela saç dökülmesi bir çok farklı sebeple bağlantılı olarak ortaya çıksa da, bizim ülkemizde yani Türkiyede büyük ölçüde, özellikle de erkeklerde genetik yatkınlık çok daha geçerli bir vesile olmaktadır.


Farklı ülkelerde yaşanan saç dökülmelerinin kaynağında bizim ülkemizde ki kadar genetik rol etken olmamaktadır. Ancak tabii ki bu demek değildir ki, her saç dökülmesinin nedeni kalıtsal rollerdir ama çoğunluk bu sebebi desteklemektedir. Erkeklerde yaşanan saç dökülmelerinin nedenine ait yapılan araştırmalar da, %90 erken sebep androgenetik yani ailesel dökülme problemi ile karşılaşılmıştır.


Yapılan araştırmalar içerisine kadın grupları da dahil edildiğinde görülmüştür ki, bu durum sadece erkekleri kapsayan bir sonuç değildir. Kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda da %60 oranında genetik kodların etkisi baskın gelmektedir.


Genetik Saç Dökülmesi Nedir?

Bu kadar çok genetik kodlamadan bahsedince genetik saç dökülmesinin ne anlama geldiğini bilmeyen ve merak eden okuyucular olabileceği için bir açıklama yapma gerekliliği hissettik. En basit şekli ile özetlemek gerekirse; genetik saç dökülmesi ailevi bir rahatsızlık olarak değerlendirilmektedir. Toplumda ırsi tabiri ile yer eden genetik, çok sayıda hastalık için geçerlidir.


Örneğin anne, baba, amca vs gibi yakın aile bireylerin de görülen genetik hastalıkların sizde de görülme ihtimali yükselmektedir. Konu edilen hastalıklar kesinlikle sizde de görülecektir diye bir durum elbette ki yoktur. Ancak aynı sıkıntıların sizde de baş göstermesi şaşırtıcı bir durum olmamalıdır.


Genetik kodlama sebebi ile dökülen saçlarınız her ne kadar can sıkıcı bir durum olsa da, bu olayın en güzel yanı genetik saç kayıpları ile ilgili yaşanan tüm sorunların estetik dünyasında çözülmüş olmasıdır. Saç ekimleri birçok sebeple oluşan saç kayıplarının telafisi konusunda oldukça büyük başarılara imza atmış olsa da hala her saç dökülmesine uygulanabilmektedir diyemiyoruz maalesef. Ancak genetik saç dökülmesi bunlardan biri değildir.


Genetik bir sorun olarak saç kayıpları yaşayan kişinin bunu kriz haline getirmekten ziyade olabilecek en hızlı şekilde çözüm, önlem ve tedavi üçgeninde başvurmak olmalıdır.


Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Genetik saç dökülmesi genellikle 20li yaş civarında kendini göstermektedir. İlerleyen yaşlarda da aynı hızla dökülme devam etmektedir. Özellikle 40lı yaşlarda artık son şeklini almış olan dökülmeler neredeyse her 3 kişiden 1inde görülmektedir. Öncelikle saçlarda ki kalite ve sağlığın azalması ile başlayan kayıplar, saç boyunun uzayamaması ile devam etmektedir.


Özellikle şakaklarda ve tepede başlayan açılmalar, ilerleyen zamanla birlikte hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Birçok yardımcı madde ve özel saç bakımları ile bu dökülmelerin hızı yavaşlatılabilse de, tamamen önüne geçmek maalesef ki mümkün değildir. Merkezimiz ve uzmanlarımız sizi bu konuda da yalnız bırakmıyor ve genetik saç dökülmeleriniz konusunda kalıcı tedavi hizmetleri ile size aynalarla barışık bir siz armağan ediyor.

Aslı Tarcan Hair Clinic

Youtube Yayınımız..

Garantili ve Kaliteli Saç Ekim Hizmeti ! Maksimum Greft, Fue ya da DHI Tekniği, Prp tedavisi, Vip Transfer ve 5 Yıldız Otel hizmeti.

Ücretsiz Danışma ve Saç Analizi


logo
Aslı Tarcan Hair Clinic
X